Fizjoterapeuta PNF
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)
Fizjoterapeuci PNF stosują trening czynnościowy, gdy chcą pomóc pacjentowi w wykonywaniu określonych czynności z większą swobodą i w bezpieczniejszy sposób. Do przykładów treningu czynnościowego należą:
trening postawy – zdrowa postawa pomaga w utrzymaniu właściwego ułożenia kręgosłupa, ze zmniejszeniem obciążenia stawów kręgosłupa i przykręgosłupowych tkanek miękkich. Czas i wysiłek włożone w wykształcenie prawidłowej postawy ciała mają niezwykle istotne znaczenie dla zachowania zdrowia kręgosłupa. Pomogą również zapobiec w pojawianiu się dalszych problemów z jego strony w przyszłości. W miarę przywracania siły mięśniowej i kontroli nad ciałem coraz łatwiej jest pamiętać o prawidłowej postawie i ułożeniu ciała w trakcie odpoczynku i wykonywania wszelkich codziennych zajęć.
mechanika ciała – polega na utrzymywaniu bezpiecznej postawy ciała w ruchu. Czym innym jest siedzenie lub stanie z zachowaniem prawidłowego ułożenia ciała, a czym innym utrzymanie bezpiecznej postawy w trakcie wykonywania aktywnych ruchów. Należy pamiętać o konieczności zachowania najbezpieczniejszego ułożenia ciała w trakcie wykonywania czynności dnia codziennego, takich jak wstawanie z krzesła, wynoszenie śmieci, wyjmowanie ubrań z suszarki, mycie zębów i podnoszenie ciężarów. Bezpieczne ruchy ciała są szczególnie istotne w trakcie tej ostatniej czynności. Aby uniknąć nadmiernych obciążeń kręgosłupa w takich sytuacjach, należy przestrzegać następujących zaleceń:
Należy zaplanować podnoszenie ciężarów i odpowiednio się do niego przygotować.
Należy się upewnić, że ma się zapewnione pewne podparcie stóp.
Należy szeroko rozstawić stopy, tak aby zapewnić ciału jak najszersze podparcie.
Należy trzymać ciężar jak najbliżej ciała.
Należy utrzymywać kręgosłup w stabilnej, prawidłowej pozycji.
Obroty wokół własnej osi należy wykonywać z udziałem stóp.
ergonomika – ergonomika jest nauką badającą, w jaki sposób ludzie wykonują określone czynności. Nawet niewielkie zmiany sposobu wykonywania pracy lub hobby mogą ograniczyć ból i inne dolegliwości, chroniąc kręgosłup przed dalszymi urazami. Ergonomika nie obejmuje zazwyczaj kosztownych zmian. Nawet niewielkie korekty wykonywanych czynności mogą w bardzo dużym stopniu złagodzić ból i zapobiegać dalszym problemom.
Po opanowaniu bólu oraz uzyskaniu poprawy zakresu ruchów i powrotu siły mięśniowej możliwe jest kontynuowanie fizjoterapii metodą PNF samodzielnie w domu. Fizjoterapeuta przeanalizuje z tobą niektóre z zagadnień omówionych powyżej, aby przygotować go do interwencji w razie pojawienia się jakichkolwiek dolegliwości bólowych w domu. Otrzymasz instrukcje, w jaki sposób możesz dalej rozwijać zakres ruchów i zwiększać siłę mięśniową. Przed zakończeniem terapii mogą zostać wykonane nowe pomiary, aby sprawdzić stopień poprawy w stosunku do stanu na początku fizjoterapii.
Zobacz także inne nasze wpisy tematyczne on-line:
niedziela, 11 sierpnia, 2019Jak się zdrowo odchudzać?
niedziela, 11 sierpnia, 2019Czystek lekiem na wiele dolegliwości
czwartek, 28 stycznia, 2016Architektura o praktycznym zastosowaniu
czwartek, 17 listopada, 2016Suknie ślubne Pronovias
piątek, 21 kwietnia, 2017Projektowanie i aranżacja wnętrz
czwartek, 30 marca, 2017Tusz do rzęs
poniedziałek, 15 października, 2018Polka Sklep
wtorek, 8 stycznia, 2019Helena Norowicz – czyli jak być piękną w wieku 81 lat
sobota, 10 sierpnia, 2019Zapomnij o celulicie
wtorek, 25 października, 2016Hostessy Kraków
sobota, 10 sierpnia, 2019Jak papierosy wpływają na nasze zdrowie
czwartek, 14 marca, 2019Galwanizernia Bydgoszcz
wtorek, 13 sierpnia, 2019Funkcje rodziny
poniedziałek, 11 lutego, 2019Szafiarki modna Polka
wtorek, 13 sierpnia, 2019Mądre postanowienia
Komentarze: