Zdrowie i Medycyna

Jak się zdrowo odżywiać?

Off 4
Jak się zdrowo odżywiać?
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

W obecnych czasach coraz więcej osób ma świadomość, że o zdrowie należy dbać i że troska o zdrowie własne i bliskich jest obowiązkiem każdego z nas. Troska o zdrowie powinna opierać się przede wszystkim na zdrowym odżywianiu, które jest podstawą tego, by budować swoją odporność. Czym zatem jest zdrowe odżywianie? Jakie produkty wybierać?

Najłatwiej określić zdrowe odżywianie jako dietę, która zaopatruje organizm w optymalną ilość składników odżywczych (białka, tłuszcze, węglowodany), makroelementów, mikroelementów i energii. Zdaniem ekspertów w pierwszej kolejności powinniśmy dążyć do ograniczenia spożycia tłuszczów jako źródła energii, z kolei tłuszcze nasycone zastępować nienasyconymi. Ponadto w codziennej diecie nie powinno zabraknąć owoców i warzywa oraz roślin strączkowych.

Ważna jest regularność

Zdrowe odżywanie powinno stanowić styl życia, a nie chwilową modę. Należy zacząć od tego jak jeść. Zwrócić wato uwagę, by posiłki spożywać o stałych porach i w takich ilościach, aby organizm poradził sobie z trawieniem. Ilość pożywienia ma przypominać trójkąt, rano więcej, ponieważ śniadanie jest najważniejsze, a potem coraz mniej. Optymalne jest spożywanie pięciu posiłków dziennie. Dzięki temu organizm będzie miał zapewnioną stałą porcję energii oraz nie doprowadzimy do uczucia głodu. Wtedy najczęściej sięgamy po niezdrowe produkty, aby na szybko zaspokoić głód. Najlepszym sposobem jest wypicie szklanki wody lub spożycie warzywa.

Tłuszcze

Tłuszcz jest niezbędny w codziennej diecie, bowiem spełnia istotne role w metabolizmie organizmu. Zapasy tłuszczu chronią narządy wewnętrzne a niektóre niezbędne kwasy tłuszczowe biorą udział w produkcji hormonów. Negatywnie na nasz organizm wpływa spożywanie zbyt dużych ilości niektórych tłuszczów lub zbyt małych ilości innych tłuszczów. Powinniśmy ograniczać spożycie tłuszczów nasyconych zawarte w maśle, serach, mleku i jogurtach pełnotłustych, margarynach, ponieważ podnoszą one stężenie cholesterolu we krwi, a zwiększać spożycie tłuszczów wielonienasyconych, które dzielą się na omega-6 i omega-3. Tłuszcze typu omega-6 zawarte są przede wszystkim łososie, makrele, śledzie, pstrągi, orzechy włoskie, olej rzepakowy, olej lniany oraz soja. Najzdrowsze są kwasy tłuszczowe typu omega-3, których źródłem są: ziarna słonecznika, sezam, orzechy włoskie, kiełki pszenicy, soja, kukurydza oraz oleje z tych produktów.

Zobacz także inne nasze wpisy tematyczne on-line:

About the author / 

admin

Ankieta:

Czy sztuczne rzęsy i różne dodatki to dobry pomysł na poprawę swojego wyglądu?

View Results

Loading ... Loading ...

Kategorie

Komentarze:

Zobacz również:

  • Jak zostać konsultantką Avon.

    Nie ma raczej osoby, która twierdziłaby iż ma wystarczającą ilość pieniędzy. Osoby uwielbiające kosmetyki i chcące podczas pracy otaczać się gronem nowych osób mogą zainteresować się propozycją kosmetycznej firmy Avon. Ta firma poprowadzi wszystkie chętne osoby oraz udzieli odpowiedzi nas pytanie ile zarabia konsultantka Avon Poznań. To doskonały rodzaj pracy i to nie tylko jako…

  • Ciężki związek

    Ciężki związek Kobieta Jeśli ona rządzi w związku, a ty tego nie chcesz, coś ci nie odpowiada, powiedz jej o tym.Dwoje ludzi ma inne charaktery, inne osobowości, inne zainteresowania. Są ze sobą, gdyż się kochają. Chcą stworzyć związek trwały, ale problemem jest manipulacja ze strony kobiety. Ona wie, jak owinąć go wokół swojego palca dla…