Zdrowie i Medycyna

Metoda PNF

Off 6
Metoda PNF
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Przełomowa koncepcja PNF (Proprioceptiv Neuromuscular Facilitation) powstała w 1946 roku w Kalifornii. Pracował nad nią niemiecki neurofizjolog – dr Herman Kabat wraz z fizjoterapeutką Maggie Knott w klinice Valejo. Zainteresowanie tego typu badaniem rosło, a sama metoda była przekształcana w miarę rozwoju medycyny. Głównym ośrodkiem rozwoju PNF było Centrum Rehabilitacji Fundacji Kaisera. W roku 1950 dr Zinn ze szwajcarskiej kliniki medycznej rozpoczął wykładanie metody PNF, a w 1981 roku został poprowadzony pierwszy kurs dla instruktorów tej metody.

W Polsce dopiero w 1997 roku w Warszawie został zorganizowany pierwszy kurs dzięki współpracy Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii i niemieckiego Centralnego Związku Fizjoterapeutów.

Obecnie metoda jest coraz częściej stosowana. Polega na torowaniu nerwowo-mięśniowemu. Należy pracować nad funkcją, której organizm akurat potrzebuje, lecz mimo to, chorego trzeba postrzegać w sposób całościowy, czerpiąc z ze zdrowych rejonów ciała. Takie postępowanie może mieć duży wpływ na odzyskanie aktywności w obszarach słabych, czy nawet uszkodzonych.

Ważną kwestią działań metody PNF jest nie tylko praca nad ciałem, ale także działanie na receptory mózgowe znajdujące się w ciele oraz różnych sfer kory mózgowej. Każdy ruch powinien być zgodny z naturalną pracą mięśni i stawów. Jest to istotne, ponieważ dzięki temu organizm angażuje do pracy dużą ilości włókien mięśniowych. Ruchy sprowadzają się do stworzenia wzorca ruchowego, a co za tym idzie przywracają przewodnictwo nerwowe w obrębie leczonego obszaru. Stosowanie metody PNF pozwala na postrzeganie pacjenta jako całości, jest bezbolesna i co została poparte wieloma doświadczeniami – wysoce skuteczna.

Zobacz także inne nasze wpisy tematyczne on-line:

About the author / 

admin

Ankieta:

Czy sztuczne rzęsy i różne dodatki to dobry pomysł na poprawę swojego wyglądu?

View Results

Loading ... Loading ...

Kategorie

Komentarze:

Zobacz również:

  • Modna Polka po 50

    Jak być modną Polką? Polki coraz częściej inspirują się kobietami mieszkającymi na Zachodzie i chcą, podobnie jak one, tak samo perfekcyjnie dbać o swój wygląd. W tym celu zaczęły już nawet robić użytek z zabiegów medycyny estetycznej, przekonując się do tego, że ingerencja we własne ciało nie jest niczym złym i nie trzeba słuchać opinii…

  • Kosmetyki ekologiczne

    Szanujesz przyrodę, troszczysz się o nią i chcesz żyć naprawdę ekologicznie? Dlatego postanowiłaś kupować wyłącznie ekologiczne kosmetyki- niestety nie do końca się orientujesz, które kosmetyki takie właśnie są? Mówiąc ogólnie i skrótowo: kosmetyki ekologiczne, to te, których produkcja w żaden sposób nie szkodzi naszemu środowisku naturalnemu. Są pozyskiwane w maksymalnie ekologiczny sposób. Są wykonywane z…