Styl i Uroda

Odnowa nerwu jako przykład gojenia

Off 8
Odnowa nerwu jako przykład gojenia
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Gojenie, odnowa, wymiana i regeneracja są tak ściśle związanymi ze sobą procesami, że trudne jest (a nawet zbędne) przeprowadzenie pomię­dzy nimi jakiegoś wyraźnego rozgraniczenia. Wszystkie one różnią się od procesów utrzymywania życia tym, że są procesami uruchomianymi tylko przy zaistnieniu jakiegoś wypadku, który może się zdarzyć, lecz nie powtarza się regularnie. Instrukcje organizmu zawierają w sobie za­bezpieczenia przeciw takim wypadkom, których występowanie jest w pewnym sensie przewidywane i oczekiwane, chociaż nierytmiczne. Ter­minów tych możemy używać jako określeń opisujących odnowę uszko­dzeń o różnym zasięgu, np. od zwykłego krzepnięcia krwi do wymiany całej kończyny.

Gojenie się ma wiele znaczeń, lecz odnosi się w szczególności do ta­kich procesów, jak zamykanie i zabliźnianie ran w skórze lub w innych narządach, gdzie uszkodzenie może spowodować nie tylko ubytek sub­stancji, który może być minimalny, ile przerwanie ciągłości tkanek. Inte­resujący przykład stanowi następstwo przerwania nerwu. Fizyczne prze­rwanie nerwu polega tylko na jego rozdzieleniu, przy czym nie odgrywa tu roli utrata tkanki, lecz fakt, że włókna nerwowe potrzebują połączenia z ciałem komórki w celach odżywczych. Dlatego po rozerwaniu czy prze­cięciu aksonu jedynie centralna jego część pozostaje żywa, peryferyjne wypustki oderwanej części ulegają degeneracji. Jeśli jednak obydwa ?kikuty” przylegają ściśle do siebie, to stare części aksonu w miejscu rozerwania zostają zastąpione przez wyrostki centralnego zakończenia i w ten sposób nastąpi znowu połączenie nerwu. Możemy więc uważać procesy, które powodują ponowne łączenie się ?kikutów” aksonu, za przykład gojenia, a funkcję nowych włókien ? jako wymianę lub rege­nerację.

Po każdym zranieniu (u ssaków) odnowa przebiega poprzez trzy fazy: 1) zapalną, czyli operację pierwszej pomocy prowadzącą do zasklepienia rany i usunięcia zanieczyszczeń; 2) rozrastania się tkanki, gdy zjawiają się fibroblasty zdolne do odkładania nowego materiału struktu­ralnego, a prawdopodobnie i wytwarzania specyficznych typów komórek; 3) przemodelowania, np. tworzenia się blizny albo, jak w przypadku od­nowy nerwu, rozrost niektórych włókien nerwowych oraz całkowity lub częściowy zanik innych.

 

Zobacz także inne nasze wpisy tematyczne on-line:

About the author / 

admin

Ankieta:

Czy sztuczne rzęsy i różne dodatki to dobry pomysł na poprawę swojego wyglądu?

View Results

Loading ... Loading ...

Kategorie

Komentarze:

Zobacz również:

  • Fotograf na ślub

    Czy którykolwiek fotograf może wykonać dobre zdjęcia ze ślubu? Niestety nie – na rzecz tego faktu przemawiają mocne argumenty. Przede wszystkim fotograf na ślub, jeśli ceremonia odbywa się w kościele, musi posiadać zaświadczenie udowadniające, że odbył stosowne kursy. inaczej przykra niespodzianka może przytrafić się już na początku ceremonii, gdy zamówiony fotograf na ślub nie dostanie…

  • Jak zaaranżować wygodny salon

    W salonie przeważnie oglądamy telewizję i wypoczywamy powinno więc być odpowiednio urządzone. Jeżeli nie potrafimy ładnie ozdobić czy urządzić naszego miejsca do odpoczynku to możemy zatrudnić kogoś, kto wyjątkowo dobrze zajmie się aranżacją salonu, ale oczywiście zrobi to pod naszym okiem, bo wszystko czy to kolory muszą zostać zaakceptowane. Na początku więc powstaje projekt całego…